Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Xiaomi Redmi 10 Prime 2022 6/128Pre-owned
Astral White| official| 128GB
৳13590 Tk
The Redmi 10 Prime 2022 offers a 6.5-inch 90Hz IPS LCD display, MediaTek Helio G88 chipset, and a versatile quad-camera setup. Its 6000mAh battery, expandable storage, and Android 11-based MIUI 12.5 make it a balanced mid-range smartphone choice.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
6GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, ~405 ppi |
| Dimensions | 161.2 x 75.6 x 9.6 mm |
| Weight | 192 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| Chipset | MediaTek Helio G88 (12nm) |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| Memory | 128GB storage, 6GB RAM (expandable via microSDXC) |
| Main Camera |
Quad 50 MP (wide, f/1.8), 8 MP (ultrawide, f/2.2), 2 MP (macro, f/2.4), 2 MP (depth, f/2.4); 1080p video
|
| Selfie Camera |
8 MP (f/2.0); 1080p video
|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery Info | 6000 mAh, 18W fast charging, 9W reverse charging |
| Other Features / Info | IR Blaster, USB Type-C 2.0, 3.5mm headphone jack, stereo speakers |



